FacebookTwitterVKontakteПідписатися на RSS

/Files/images/86524740.jpg

Експериментування з сигаретами, алкоголем, а в деяких випадках «легкими» наркотиками зазвичай починається в ранньому підлітковому віці. Як правило, воно пов'язане з бажанням отримати новий досвід і нездатністю адекватно оцінити виникаючі ризики для здоров'я. Незважаючи на те, що в більшості випадків перші проби не переростають в регулярне вживання, ризик виникнення залежності від цих речовин існує. Більшість батьків, розуміючи що в молодіжному середовищі широко поширене споживання різних шкідливих речовин, задаються питанням про те, як захистити дітей від шкідливого впливу однолітків.

Згідно з результатами численних наукових досліджень важливе значення для захисту підлітків від ризикованої поведінки мають гармонійні стосунки в родині. Батьки можуть запобігти ризику виникнення у дітей пристрасті до шкідливих речовин, дотримуючись конструктивних стратегій виховання: встановлюючи з дітьми довірчі відносини, тверді правила поведінки, відстежуючи те, як вони проводять час. Довіра між дітьми і батьками розглядається психологами як найважливіший сімейний фактор, що запобігає виникненню залежності.

Розвитку довірчих відносин може сприяти спільне проведення батьками і дітьми вільного часу: сімейні обіди, спільне відвідування культурних або спортивних заходів, спільний відпочинок і ін. Інший прояв довірчих відносин - це можливість дитини звернутися до батьків за допомогою у важкій ситуації, обговорити з ними хвилюючі його питання, отримати емоційну підтримку або необхідну інформацію. Якщо спілкування з дитиною носить відкритий характер, то дитина з великою часткою ймовірності зможе дізнатися від батьків про ризики для здоров'я, що виникають у разі захоплення сигаретами, алкогольними напоями, або наркотиками і навчитися вирішувати виникаючі труднощі без звернення до шкідливих речовин.

Порозумітися з дитиною буває непросто. Відомий сімейний психотерапевт Ганна Варга відзначає, що сучасні діти ростуть в інших умовах, ніж росли їхні батьки (з'явилися нові технології, суспільство за останні десятиліття кардинально змінилося) тому досвід і знання батьків не завжди застосовні до їх життя. Проте, дитина будь-якого віку потребує емоційної підтримки, емоційному спілкуванні з батьками. Інтерес до емоцій і переживань дитини і може бути ключем з встановленню взаєморозуміння з ним.

Результати наукових досліджень також показують, що ризик виникнення залежності у підлітка знижується, якщо в сім'ї встановлені тверді правила щодо вживання алкогольних напоїв та інших психоактивних речовин, а батьки ясно дають зрозуміти, що не схвалюють інтерес до їх вживання.

Зменшити небезпеку виникнення залежності може встановлення ясних правил поведінки і в інших сферах життя дитини (їх легше встановити ще до настання підліткового віку): яку роботу по дому він повинен виконувати, режим його сну, перегляду телепередач, роботи за комп'ютером, виконання навчальних завдань і т . д. Сімейні правила сприяють формуванню відчуття стабільності і передбачуваності, і одночасно дозволяють дитині навчитися краще управляти своєю поведінкою.

При встановленні правил необхідно уникати крайнощів: провокувати вживання психоактивних речовин може як відчуття вседозволеності, так і, навпаки, надмірна жорсткість батьків, відсутність гнучкості. Психологи підкреслюють, що у підлітків є потреба в тому, щоб принаймні в деяких сферах життя відчувати себе самостійними і незалежними, і якщо дорослі не надають таку можливість, то вживання дитиною сигарет, алкогольних напоїв або навіть наркотичних засобів, може бути способом випробувати відчуття (звичайно, ілюзорне) своєї «дорослості», «незалежності», «самостійності».

Важливу роль у захисті від небезпеки вживання підлітком психоактивних речовин може грати розумний контроль за проведенням часу дитини. Якщо батьки знають, як дитина проводить вільний час, домовляються з ним про час повернення додому, знайомі з його друзями і приятелями, ризик розвитку у дитини різних форм деструктивної поведінки знижується. Участь батьків у житті підлітка, допомагає йому відчути психологічний присутність батьків навіть тоді, коли фізично батьки перебувають в іншому місці.

Важливо відзначити, що для того щоб підліток слідував сформульованим батьками правилам і повідомляв їм інформацію про себе, необхідно вибудувати з дитиною стосунки взаєморозуміння, встановити з ним контакт. В іншому випадку спроби контролю можуть сприйматися підлітком як «замах батьків на його самостійність» і приводити до результату, протилежного бажаному.

Хоча підлітки не завжди дотримуються усними вказівками, отриманими від батьків безпосередньо, поведінка дорослих надає на них великий вплив. Відомо, що діти схильні відтворювати ті моделі поведінки, які спостерігають у своїй родині. Встановлено, що підлітки, у яких в родині хтось - то зловживає алкоголем, частіше ніж їх однолітки з більш благополучних сімей самі вдаються до такого деструктивного способу впоратися зі стресом. І навпаки, якщо в сім'ї підтримуються і передаються позитивні традиції і цінності - це захищає підлітків від захоплення різними формами асоціальної поведінки.

Наступ у дітей підліткового віку - це складне випробування для всієї родини. Підлітки вимагають від батьків, щоб ті ставилися до них, як до дорослих людей, хоча фактично багато в чому ще залежать від батьків і не здатні взяти на себе відповідальність за свої вчинки. У цій ситуації перед батьками постає непростий вибір: надати дитині необхідну самостійність (навіть якщо це пов'язано з серйозним ризиком), або продовжити оберігати його (враховуючи, що тоді дитина не зможе, нехай шляхом проб і помилок, навчитися дорослому поведінці).

Знайти оптимальний баланс між турботою про дитину і повагою до його самостійності, зберігши з ним при цьому емоційний контакт, непросто, але можливо, якщо прислухатися до власної батьківської інтуїції. Разом з тим, підлітки, у яких склалися конструктивні відносини з батьками, не тільки більше захищені від ризику виникнення залежностей, а й взагалі будують відносини з однолітками більш успішно.

Безпосереднім причиною прагнення підлітка спробувати психоактивні речовини може бути негативний вплив оточення. Однак в даний час встановлено, що підлітки, у яких склалися гармонійні відносини з батьками, рідше вибирають собі в якості друзів або приятелів однолітків, здатних надати на них негативний вплив.

Кiлькiсть переглядiв: 0